INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Banorët në panik. 'Smogu vdekjeprurës' pushton kryeqytetin

Banorët në panik. 'Smogu vdekjeprurës' pushton kryeqytetin

Publikuar më: 15:23 08-11-2017

Paniku ka pushtuar kryeqytetin indian, Delhi, ndërsa banorët u zgjuan në një batanije me smog të trashë gri të martën. Pamja është e dobët pasi nivelet e ndotjes kanë arritur 30 herë më shumë se kufiri i rekomanduar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në disa fusha. Shoqata Mjekësore Indiane (IMA) deklaroi "një gjendje emergjente mjekësore" dhe i kërkoi qeverisë që "të bënte çdo përpjekje të mundshme për të frenuar këtë kërcënim". Njerëzit kanë postuar fotografi dramatike në mediat sociale që tregojnë madhësinë e problemit.

SMOGU_1.jpgEmergjente
Kryeministri i Delhi, Arvind Kejriwal, i ka kërkuar ministrin e tij të arsimit të marrë në konsideratë mbylljen e shkollave për disa ditë. Delhi sheh se nivelet e ndotjes fluturojnë në dimër për shkak të fermerëve në vendet fqinje Punjab dhe Haryana që djegin kashtë për të pastruar fushat e tyre. Aktivistët thonë se shumë pak është bërë për të ndaluar ndotjen pavarësisht se Delhi përballet me ndotjen rëndë prej disa vitesh. Qeveria inicioi një plan në tetor për të luftuar disa prej këtyre problemeve. Plani përfshin kufizimet e trafikut dhe mbylljen e një centrali të madh.

SMOGU_3.png

Racionimi i makinave të vitit të kaluar u provua në një përpjekje për të frenuar ndotjen. Por asnjë nga masat duket se nuk ka pasur shumë ndikim. Disa përdorues të Twitter shkruajnë se problemi ka nevojë për një zgjidhje afatgjatë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.009019136428833
    array(1) { ["section"]=> string(61) "banoret-ne-panik-smogu-vdekjeprures-pushton-kryeqytetin-41356" }