INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Arti SHQIPTAR në ZI! Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur, rolet e tij na kanë pëlqyer të gjithëve! [FOTO]

Arti SHQIPTAR në ZI! Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur, rolet e tij na kanë pëlqyer të gjithëve! [FOTO]

Publikuar më: 20:29 16-01-2020

Ndahet nga jeta në moshën 60-vjeçare aktori dhe regjisori i mirënjohur shqiptar Xhevdet Ferri.

Xhevdet Ferri ka ndërruar jetë për shkak të një sëmundje të rëndë.

Aktori me shumë role kryesore, tepër i dashur për publikun shqiptar lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Me bashkëshorten e tij, aktoren Rozeta Ferri, ka luajtur në shumë filma si "Dhe vjen një ditë", "Vitet e pritjes", "Gjoleka djali i Abazit", etj. Rolin e tij të parë Xhevdet Ferri e ka luajtur kur ishte student.

Xhevdet Ferri në rolin e Trimit te "Përrallë nga e kaluara"

 

trimi.jpg

Filmografia:

Në kërkim të kujt - (2009) ....Prokurori

Gjallë - Alive! (2009) ...Zefi

Time of the Comet (2007) .... babai Anjezes

Gjoleka, djali i Abazit (2006) ...shoferi kamionit

Saimir - (2004) ...Edmond

Dasma e Sakos - (1998) ...Sako

Loin des barbares - (1994) ...refugjat

Vitet e pritjes - (1990) ...Gjoni

Treni niset në shtatë pa pesë - (1988) ...Martini

Përrallë nga e kaluara - (1987)...Trimi

Dhe vjen një ditë - (1986) .....Gori

Hije që mbeten pas - (1985) ...Agron Shkaba

Vendimi - (1984) ....Sadriu

Fushë e blertë fushë e kuqe - (1984) ...Petriti

Besa e kuqe - (1982) ...Pali

Era e ngrohtë e thellësive - (1982)

Gjurmë në kaltërsi - (1981 )...Astriti

Sketerre 43 - (1980) ...Arjani

Vëllezër dhe shokë - (1980 )...Marko

Article Logic
Execution time: 0.0025148391723633