Arsenali zgjon Milanin nga ëndrra në San Siro, Berisha “trondit” Dortmundin, ja sa përfunduan sfidat e tjera

Publikuar më: 22:29 08-03-2018

Milani mori një goditje të rëndë nga Arsenali në takimin e parë të fazës së 1/8-ave të Europa League, pasi u mposht 0-2 nga Arsenali brenda në “San Siro”. Një rezultat ky shumë i vështirë për t’u përmbysur në takimin e kthimit, që do të zhvillohet pas një jave në “Emirates”.

Pavarësisht entuziazmit me të cilin vinin në këtë përballje gjigantësh, kuqezinjtë zhgënjyen që në pjesën e parë, pasi u ndëshkuan me dy gola që mbajnë firmën e Mkhitaryan dhe Ramsey. Fantazisti armen, I ndihmuar nga devijimi i një mbrojtësi nxorri jashtë loje Donnarumman në minutën e 15-të, ndërsa në fund të pjesës së parë Ramsey, i shërbyer mjeshtërisht nga Ozil, pasi shmangu portierin kuqezi, e dërgoi qetësisht topin në rrjetë. Milani thyhet pas 13 ndeshjes, duke dhënë sinjale të qarta se Europa mbetet e një niveli tjetër.

Bën detyrën Atletico e Madridit, që iu imponua 3-0 Lokomotivës së Moskës. Niguez kaloi në epërsi madrilenët në minutën e 22-të, ndërsa Diego Costa i çoi shifrat në 2-0 në fillim të pjesës së dytë. Në minutën e fundit të kohës së rregullt Kokë gjeti rrjetin për rezultatin përfundimtar 3-0.

Zhgënjen Borussia e Dortmundit, që u mund 1-2 në sfidën e shtëpisë me Salzburgun, me protagonist absolut Valon Berishën për skuadrën austriake. Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës realizoi fillimisht me penallti në minutën e 49-të, por 7 minuta më vonë gjeti të dytin personal ndaj verdhezinjve, të cilët arritën të shkurtonin diferencën me Andre Schurrle në minutën 62-të, por pa mundur të bënin përmbysjen e madhe.

Fitore premtuese për kualifikimin siguroi edhe Lyoni 0-1 në fushën e CSKA-së së Moskës. Golin e vetëm të sfidës e realizoi Marcelo në të 68-ën.

Milan – Arsenal 0-2
Atletico Madrid – Lokomotiva e Moskws 3-0
Borussia Dortmund – Salzburg 1-2
CSKA e Moskës – Lyon 0-1

Execution time: 0.0040218830108643