INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Apple në ndihmë të klientëve të saj

Apple në ndihmë të klientëve të saj

Publikuar më: 12:33 02-11-2018

Apple zgjeron programin e riparimit pilot të disa pajisjeve të klasifikuara si "antike" dhe të vjetëruara, sipas burimeve të MacRumors. Programi u laçua në fillim të vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara dhe Turqi dhe mbërriti në botë rreth dy muaj më parë.

Instagram Banner

Zakonisht, për Apple, një pajisje bëhet "antike" kur ka kaluar rreth pesë vjet që kur u prezantua. Ato bëhen të vjetruara kur kalojnë 7 vjet (në faqen zyrtare të Apple ekziston një listë e plotë dhe e përditësuar e pajisjeve të vjetra dhe të vjetëruara). Ky dallim midis cilësisë së antikes dhe vjetërsisë zbatohet vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe Turqi. Sidoqoftë, kjo do të thotë që Apple nuk ofron më mbështetje hardware për këto pajisje - domethënë nëse i sillni ato në Apple Store për një avari, riparimi do të refuzohet.

Programi pilot është një përjashtim nga ky rregull, të paktën derisa Apple të mbarojë nga stoqet e pjesëve rezervë që, me sa duket, kanë tepruar. Nuk ka gjurmë zyrtare të iniciativës: gjithçka që dihet për të vjen nga vizioni i dokumenteve të brendshme të rezervuara për punonjësit e Apple Store.
©insmart.al

Më shumë në këtë kategori: « Whatsapp, vjen update i ri
»
Article Logic
Execution time: 0.0088670253753662