INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sukseset shqiptare në kinemanë ndërkombëtare! 3 filmat shqiptarë në Oscars! [FOTO]

Sukseset shqiptare në kinemanë ndërkombëtare! 3 filmat shqiptarë në Oscars! [FOTO]

Publikuar më: 14:02 24-10-2018

Duket se tashmë dhe industria e filmit në Kosovë po rezulton mjaft e denjë dhe në industrinë ndërkombëtare të filmit këtë vit, pasi 3 filma kanë arritur të prekin Oscars për edicionin e 91-të të Çmimeve të Akademisë.

“Martesa” është filmi me metrazh të gjatë i regjisores Blerta Zeqiri që fitoi çmimin “FIPRESCI” dhe çmimin special të jurisë në festivalin “Tallin Black Nights” në vitin 2017 dhe tani është nominuar në kategorinë e filmit më të mire në gjuhë të huaj.

“Martesa”, bazohet në rrëfimin e një burri që është i dashuruar me shokun e tij të ngushtë dhe duhet ta fshehë nga bashkëshortja.

filmi3.jpg

“Gardhi” është filmi me metrazh të shkurtër i Lendita Zeqirajt, që u kualifikua si filmi më i mirë me metrazh të shkurtër në festivalin ndërkombëtar të filmit në Hamptons dhe si filmi më i mirë nën 15 minuta në festivalin e filmit në Palm Springs.

Ky film flet për historinë e një fëmijë të vogël,i cili përballet me familjen e tij për shoqërinë me shokun e tij rom.
Filmi prek temën e përjashtimit, shovinizmit dhe racizmit në shoqërinë kosovare.

filmi4.jpg

– “Ajo” është filmi nga More Raça që u përzgjedh si një ndër finalistët e “Manhattan Short Film Festival”.

Epo nuk mund të ishim më shumë krenare për këto suksese dhe shpresojmë pse jot ë rrëmbejnë dhe çmimet e kategorive përkatëse.

filmi2.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0074739456176758
    array(1) { ["section"]=> string(84) "sukseset-shqiptare-ne-kinemane-nderkombetare-3-filmat-shqiptare-ne-oscars-foto-76423" }