INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION TECH MED+ SPORTS VIDEOS
Shpiket pajisja që do ju bëjë të përjetoni ndjesin e vdekjes [VIDEO]

Shpiket pajisja që do ju bëjë të përjetoni ndjesin e vdekjes [VIDEO]

Publikuar më: 17:11 24-11-2017

Një pajisje që stimulon një përvojë jashtë trupit tonë duke përdorur realitetin virtual mund të jetë hapi i parë më konkret që hidhet për të kuptuar se çfarë do të thotë të vdesësh.

Outrospectre është projektuar për të siguruar terapi për pacientët e sëmurë terminal në spitale, duke i lejuar ata të përjetojnë ndjenjën e vdekjes.

Duke u përballur me vdekshmërinë e tyre dhe duke u njohur me ndjenjat që lidhen me vdekjen, shpresohet se kjo do të zvogëlojë traumën.

Pacientët qëndrojnë para një kokë robotike që është e pajisur me një kamera 3D në secilin sy, e cila është montuar në një pistë që të lejon të lëvizësh përpara dhe mbrapa.

Duke vendosur një kufje VR, përdoruesi mund të shikojë veten kur largohet nga trupi i tij.

Deri tani 4 persona nga 5 te testuar kanë raportuar se ndjesia që kanë përjetuar kishte të bënte me lëvizjen fizike dhe ndjesinë që përjeton teksa kalon në një ambient nga ku ndodhet trupi.

 

>

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0044469833374
    array(1) { ["section"]=> string(72) "shpiket-pajisja-qe-do-ju-beje-te-perjetoni-ndjesin-e-vdekjes-video-42977" }