INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION TECH MED+ SPORTS VIDEOS
Shpiket pajisja që do ju bëjë të përjetoni ndjesin e vdekjes [VIDEO]

Shpiket pajisja që do ju bëjë të përjetoni ndjesin e vdekjes [VIDEO]

Publikuar më: 17:11 24-11-2017

Një pajisje që stimulon një përvojë jashtë trupit tonë duke përdorur realitetin virtual mund të jetë hapi i parë më konkret që hidhet për të kuptuar se çfarë do të thotë të vdesësh.

Outrospectre është projektuar për të siguruar terapi për pacientët e sëmurë terminal në spitale, duke i lejuar ata të përjetojnë ndjenjën e vdekjes.

Duke u përballur me vdekshmërinë e tyre dhe duke u njohur me ndjenjat që lidhen me vdekjen, shpresohet se kjo do të zvogëlojë traumën.

Pacientët qëndrojnë para një kokë robotike që është e pajisur me një kamera 3D në secilin sy, e cila është montuar në një pistë që të lejon të lëvizësh përpara dhe mbrapa.

Duke vendosur një kufje VR, përdoruesi mund të shikojë veten kur largohet nga trupi i tij.

Deri tani 4 persona nga 5 te testuar kanë raportuar se ndjesia që kanë përjetuar kishte të bënte me lëvizjen fizike dhe ndjesinë që përjeton teksa kalon në një ambient nga ku ndodhet trupi.

 

Article Logic
Execution time: 0.00386881828308
array(1) { ["section"]=> string(72) "shpiket-pajisja-qe-do-ju-beje-te-perjetoni-ndjesin-e-vdekjes-video-42977" }