INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sekreti për të qënë të lumtur… Winnie the Pooh

Sekreti për të qënë të lumtur… Winnie the Pooh

Publikuar më: 15:56 25-09-2018

Të gjithë duan të jenë të lumtur dhe përpiqen të gjejnë një mënyrë sesi të arrijnë këtë ndjenjë.

Por sekreti i lumturisë ndonjëherë mund të jetë shumë i thjeshtë. Sipas psikologut të Harvard Sanjiv Chopra sekreti i lumturisë mund të jetë inspirimi nga filmi vizatimor Winnie the Pooh.

Sipas specialistët të gjithë mund të mësojmë dicka nga ariu i cili dashuron mjaltin dhe sigurisht të përkthehet në eksperiencën tonë. “ Ndoshta krijesa më e lumtur dhe më e zgjuar e krijuar ndonjëherë është pikërisht Winnie the Pooh.
Ne mund të mësojmë shumë nga qetësia dhe mirësia e arushit të verdhë.Sipas psikologut i cili jep këshilla sesi të mësosh nga Winnie the Pooh sekreti i lumturisë është të kuptosh figurën vizatimore sesi ai arrin të jetë kaq i kënaqur me jetën e tij.

'Në të vërtetë, ai harron pothuajse çdo gjë që nuk është e lidhur me miqësitë e tij të thella .Profesor Chopra argumenton se të gjithë mund të mësojmë diçka nga qëndrimi i Pooh gjatë kohërave të vështira.
'Ta themi thjesht, është kjo: Pooh zgjedh të vendosë sfidat e tij në perspektivë.

"Kur u kujtua për diçka që ai ka keqpërdorur, ai do ta largojë gabimin e tij me një falje të përzemërt", shton ai.

Ja sesi psikologu rekomandon që njerëzit të arrijnë lumturinë e ngjashme me Pooh:

Të lexojnë shkrime libra që flasin për lumturinë

Të shohin filma me të cilët qeshin

Të dëgjojnë muzikë si Haleluja e Bon Jovit apo Beatles Acrross the Universe

Angazhimi në ushtrime praktike dhe zbavitëse me familjen dhe miqtë për t'i treguar ata që i doni ata.

Të jesh personi që dëshiron partnerin dhe miqtë tuaj

E si përfundim jini të mirë si Winnie The Pooh dhe merreni jetën më lehtë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0083789825439453
    array(1) { ["section"]=> string(51) "sekreti-per-te-qene-te-lumtur-winnie-the-pooh-72950" }