INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Samiti i NATO-s: Liderët do fokusohen te konflikti në Afganistan

Samiti i NATO-s: Liderët do fokusohen te konflikti në Afganistan

Publikuar më: 08:36 12-07-2018

Në ditën e dytë të samitit, liderët e NATO-s ranë dakord që të kthejnë vëmendjen te konflikti në Afganistan. Dita e parë e samitit është dominuar nga kërkesat e Presidentit Donald Trump. Ai përsëriti kritikat ndaj vendeve të NATO-s se nuk kontribuojnë sa duhet për të mbrojtur aleancën 70-vjeçare me 29 anëtarë. Kreu i Shtëpisë s Bardhë u kërkoi të mërkurën aleatëve që të kryejnë 4% të prodhimit të tyre vjetor t’i kenë për shpenzimet ushtarake. Ai gjithashtu kritikoi Gjermaninë për shpenzimet e saj të mbrojtjes. Udhëheqësit e NATO-s po shpresojnë për një ton më pajtues të enjten, përpara se Trump të largohet për në MB. Herët në mëngjes nga Brukseli, presidenti amerikan shkroi në twitter: "SHBA paguan miliarda dollarë për të subvencionuar Evropën dhe humbet shumë në tregti!" deklaroi ai.
Cili është plani për Afganistanin?
Presidenti i Afganistanit Ashraf Ghani do të jetë i pranishëm për ditën e dytë të bisedimeve dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg shpreson se blloku do të bjerë dakord të financojë forcat afgane të sigurisë deri në vitin 2024. Kryeministrja Theresa May tashmë ka konfirmuar se Britania e Madhe do të dërgojë 440 trupa të tjerë për të shërbyer në role jo-luftarake në Afganistan. SHBA gjithashtu ka kryer një shtesë prej 3,000 trupash për të mbështetur forcat afgane duke e çuar në 15,000 numrin total.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0033938884735107
    array(1) { ["section"]=> string(69) "samiti-i-nato-s-lideret-do-fokusohen-te-konflikti-ne-afganistan-64740" }