INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Referendum i veçantë, nga fundi i skllavërisë tek të drejtat e pulave

Referendum i veçantë, nga fundi i skllavërisë tek të drejtat e pulave

Publikuar më: 12:12 08-11-2018

Bashkë me zgjedhjet e mesmandatit shumë qytetarë amerikanë kanë votuar edhe për disa çështje shumë interesante.

Kolorado zyrtarisht i ka dhënë fund skllavërisë.

Kalifornia ka sanksionuar të drejtën që pula të gërmojnë tokën në paqe. 

Misuri dhe Michigan kanë legalizuar marihuanën.

Rezultati më i rëndësishëm vjen nga Kolorado, ku votuesit kanë miratuar një shqyrtim kushtetues që parashikon heqjen e shfrytëzimit të detyruar në burg.

Skllavëria tashmë ishte e paligjshme, por nuk përdoret si dënim. Përveç kësaj, një votim në Florida thotë se një anëtar që ka kryer dënimin e tij ka fituar të drejtën e votës.

 Një tjetër  votim interesant në  Kaliforni.

"Më shumë të drejta për pulat".

Propozimi 12 i cili u miratua, eliminon tërësisht prodhimin e kafazeve deri në vitin 2022, duke u dhënë pulave të drejtën për të qënë të lira të lëvizin dhe të gërmojnë tokën. Fermerët në Kaliforni janë të detyruar të zgjerojnë hapësirën për pulat.

Rregullat e njëjta vlejnë edhe për kafshët e tjera të fermave, nga derrat në viçat.

Miçigan është shteti i dhjetë i SHBA që legalizon marihuanën për qëllime rekreative. Referendumi ka kaluar me 58% pro. Misuri legalizoi gjithashtu substancën, por vetëm për përdorim mjekësor.

Taksa e të pastrehëve. San Francisco imponon një pagesë në Silicon Valley. Propozimi C, i miratuar nga votuesit, parashikon që kompanitë e mëdha të paguajnë një taksë prej 0.5% për të luftuar emergjencën e personave që janë të pastrehë.

Ajo përfshin kompani që kanë të ardhura prej mbi 50 milion dollarë në vit.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.010188102722168
    array(1) { ["section"]=> string(72) "referendum-i-vecante-nga-fundi-skllaverise-tek-te-drejtat-e-pulave-78022" }