INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Nëse mbani këtë dietë, do jeni gjithmonë të lumtur. Studimi më i ri do t'iu shpëtojë!

Nëse mbani këtë dietë, do jeni gjithmonë të lumtur. Studimi më i ri do t'iu shpëtojë!

Publikuar më: 13:17 28-09-2018
Ekspertët e shëndetësisë kanë goditur për përfitimet e një diete.
Sipas intv.al duhet ta bëjnë sidomos ata që vuajnë nga: Diabeti i tipit 2, presioni i lartë i gjakut dhe sëmundjet e zemrës. Por, kërkimet e reja tregojnë se duhet të bëni një  dietë me shumë me perime dhe peshk. Pra mos konsumoni mish! Gjithashtu, ndihmon në parandalimin e depresionit.
Psikiatria Molekulare botuar në Psikiatrin Molekulare, tregon se në  këtë dietë janë: fruta, perime, peshk, arra dhe vaj ulliri. Hulumtuesit gjithashtu thanë se kjo dietë shmang  sheqerin dhe redukton rrezikun e zhvillimit të depresionit.
Dr. Camille Lassale, autor kryesor i hulumtimit, tha: "Ekzistojnë prova bindëse për të treguar se ekziston një marrëdhënie midis cilësisë së dietës suaj dhe shëndetit tuaj mendor. 
 
Pra, sipas intv.al  një dietë e shëndetshme, ndikon në uljen e depresionit te njerëzit.
Burimi: Metro
Përshtati: Anisa Bega
 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0093278884887695
    array(1) { ["section"]=> string(88) "nese-mbani-kete-diete-do-jeni-gjithmone-te-lumtur-studimi-me-i-ri-do-t-iu-shpetoje-73310" }