INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Edukimi ka të bëjë me “të mirën dhe të keqen”...

Edukimi ka të bëjë me “të mirën dhe të keqen”...

Publikuar më: 10:12 06-12-2017

Nga Lira Gjika

Edukimi ka të bëjë me “të mirën dhe të keqen”, “të drejtën dhe të padrejtën”, ndërsa mësimi ka të bëjë me “e di, nuk e di “. 
Edukimi, kjo formë e brishtë krijuese dhe lehtësisht e pervertueshme, kërkon shumë vullnet nga njeriu për tu realizuar. Kërkon impenjim dhe vetëdije deri në ekstrem, sidomos nga institucionet që njeriu ka ndërtuar. Edukimi ashtu si dhe gjuha ( pasi janë të lidhura ngushtësishtë me njera tjetren), “ushqehet” nga e ardhmja. Ndërsa mësimi apo e mësuara “ushqehet” nga e shkuara. 
Edukimi operon në nivelet e thella të gjuhës, atje ku mundësohet krijimi për të ardhmen, ndërsa e mësuara operon në “sipërfaqe” dhe është e lidhur më shumë me vetin e gjuhes si mjet komunikimi dhe jo si mjet krijimi. 

Me leje të posaçme nga Lira Gjlira Gjika.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0015478134155273
    array(1) { ["section"]=> string(49) "edukimi-ka-te-beje-me-te-miren-dhe-te-keqen-44067" }