INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Autizmi mund të diagnostikohet me një test të thjeshtë dëgjimi në lindje

Autizmi mund të diagnostikohet me një test të thjeshtë dëgjimi në lindje

Publikuar më: 12:20 08-01-2019

Fëmijët me autizëm mund të diagnostikohen në lindje me një testim të thjeshtë dëgjimi, sipas studimeve të reja. Kjo do të mundësonte që trajtimet të fillojnë vite para se të zhvillohen simptomat. Teknika mat ndryshimet e presionit në veshin e mesëm si përgjigje ndaj tingujve, vlerësimi i ndjeshmërisë dhe përgjigjes në një gamë të gjerë frekuencash. I njohur si akustik, ose 'stapedial', testimi refleks është jo-invaziv kështu që mund të përdoret në foshnje pa rrezikuar shëndetin e tyre. Ekziston një lidhje e fortë midis mosfunksionimit auditiv dhe autizmit që sugjeron të sapolindurit me çështjet e dëgjimit mund të monitorohen për çrregullimin neuro-zhvillimor. Profesor i anatomisë Randy Kulesza Jr në Kolegjin e  Mjekësisë Osteopatike në Pensilvani, shpreson se do të çojë në një program skanimi për të gjithë fëmijët. Veçanërisht në fillim të jetës truri është shumë plastik dhe ndërhyrjet e duhura të hershme mund të trajtojnë këto defiçite. Personi mund të mos jetë tipikisht neuro-tipik, por ndërhyrje të tilla mund të përmirësojnë funksionin. Fëmijët me ASD (çrregullimi i spektrit të autizmit) kanë probleme me komunikimin, ndërveprimin shoqëror dhe janë të prirur ndaj sjelljeve të përsëritura. Por shumica e rasteve nuk janë konfirmuar deri pas moshës katër vjeçare që nënkuptojnë se terapitë korrigjuese fillojnë më vonë duke vonuar ndikimin e tyre potencial. Disa nga shenjat më të hershme dhe më të qëndrueshme përfshijnë dëgjimin.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0074198246002197
    array(1) { ["section"]=> string(78) "autizmi-mund-te-diagnostikohet-me-nje-test-te-thjeshte-degjimi-ne-lindje-83766" }