INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Arti në zi/ Preku zemrat e shumë njerëzve, ndahet nga jeta regjisori i famshëm! [FOTO]

Arti në zi/ Preku zemrat e shumë njerëzve, ndahet nga jeta regjisori i famshëm! [FOTO]

Publikuar më: 23:38 26-11-2018

Bota e kinemasë ka humbur një ndër yjet e saj më të mëdhenj. Është shuar në moshën 77 vjeçare Bernardo Bertolucci, një nga regjisorët e mëdhenj të kinemasë italiane.

Autor i kryeveprave si ‘Tango e fundit në Paris’, ‘Nëntëqind’ dhe ‘Imperatori i fundit’, Bertolucci vdiq pas një sëmundjeje të rëndë në Romë. Një mjeshtër i madh i kinemasë që preku zemrat e shumë njerëzve, por që gjithashtu influencojë në shoqëri me veprat e tij duke thyer shumë tabu.

Bertolucci ka qenë një nga figurat kryesore të kinemasë së viteve ’60 në Itali, krah Antonionit, Fellinit dhe Pasolinit. Me filmat e tij, ai ia doli të hynte në Hollivud, ku filmi më i suksesshëm i tij është vlerësuar “Perandori i fundit”.

Bertolucci ka lindur në Parma, në vitin 1941. I biri i një poeti dhe një mësueseje, ai u rrit në një mjedis të mbushur me letërsi dhe art. Babai i tij, Atilio, ishte mik i Pier Paolo Pasolinit, në atë kohë romancier dhe poet. Në vitin 1961, Pasolini e punësoi Bertolucci-n, aso kohe vetëm 20 vjeç, për filmin e tij të parë. Ky do të shënonte hapin e parë të suksesshëm në kinematografi, ndërsa mbështetja e Pasolinit do ta shtynte drejt një tjetër suksesi: filmi i parë si regjisor “La Commare Secca”, vetëm një vit më pas.

Bertolucci vazhdoi të kontribuonte si shkrimtar dhe ideator, sidomos në filmin e Sergio Leone-s, “Na ishte njëherë Perëndimi”. Por karriera e tij si regjisor filloi ngjitjen me “Para Revolucionit” (1964), dhe më pas me “Konformisti” (1970), të dy filma që vunë në pah angazhimin e Bertoluccit në politikën radikale të majtë. “Kam jetuar në një lloj ëndrre të komunizmit”, ka thënë ai më vonë.

anrf.png

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0081620216369629
    array(1) { ["section"]=> string(80) "arti-ne-zi-preku-zemrat-e-shume-njerezve-ndahet-nga-jeta-regjisori-i-famsh-79924" }