INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
9 ushqime që duhet t'i konsumoni rregullisht për një lëkurë të shndritshme

9 ushqime që duhet t'i konsumoni rregullisht për një lëkurë të shndritshme

Publikuar më: 16:10 07-09-2017

Kur vjen puna tek lëkura e shndritshme dhe e lëmuar, ju jeni vërtet ajo çfarë hani.
Për të pastruar të çarat e lëkurës dhe komplekset tona, ja disa këshilla nga dietologët për të eliminuar problemet e lëkurës dhe për ta pasur atë me shkëlqim në mënyrë sa më natyrale.

Avokado
Avokadot janë famoze për efektet fantastike që kanë për lëkurën, të pasura me acide yndyrore siç është omega 9. Rigjeneron qelizat e dëmtuara të lëkruës dhe redukton skuqjen dhe irritimin.

Salmoni
Vaji i peshkut në përgjithësi, dhe salmoni në veçanti janë janë një paketë e fuqishme me përmbajtje të lartë të Omega 3, një tjetër acid yndyror i cili bën mrekulli për lëkurën tuaj. Keto acide mbrojnë fytyrën nga ekspozimi në diell, ndihmojnë në ripërtëritjen e lëkurës së dëmtuar dhe ndihmon gjithashtu membranat duke i mbajtur të hidratuara dhe të shëndetshme.

Turmerik
Turmerik është super ushqimi më i mirë për lëkurën e gjithsecilit për shkak të vetive të tij inflamatore. Këtu e kemi fjalën për inflamacionet e ndryshme si rrudhat apo mplakjn e lëkurës në një periudhë të shkurtër kohore. Shtojani ushqimit tuaj ose konsumojeni në formën e çajit. Edhe për ata që vuajnë nga ekzema apo rosacea, turmeric mund t'ju vijë në ndihmë.
Boronicat dhe shega

Janë ushqime anti-oksidante dhe anti-inflamatore, mirëpo ajo çka është më e rëndësishme është që kanë përbërës të cilët mbështesin prodhimin e kolagjenit.

Dardha
Dardha është e mbushur me ushqyes ushqimorë që nxitin një shkëlqim të shëndetshëm pasi përmbajnë bakër, kalium, hekur, zink, magnez, vitamina C, E, B, K.

Limoni
Për një lëkurë më të shndritshmë duhet të shtoni ushqime që ndihmojnë punën e mëlçisë dhe limonat bëjnë pikërisht këtë. Limonat ndihmojnë në tretje dhe nxisin sekretimin e bilës nga mëlçia. Duke pasur parasysh që mëlçia është organi jonë kryesor i detoksifikimit.

Patatet e ëmbla
Këto patate janë të mbushura me plot fibra dhe janë shumë të shijshme. Përmbajnë vitaminë A, antioksidues që e mban lëkurën shumë të pastër, të freskët dhe të butë. Patatja e ëmbël është përbërëse kryesore e disa recetave për puçrra dhe te kremrat antirrudha. Këshillohet edhe karota dhe domatja.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0029950141906738
    array(1) { ["section"]=> string(80) "9-ushqime-qe-duhet-t-i-konsumoni-rregullisht-per-nje-lekure-te-shndritshme-36322" }