INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
6 arsye pse ju bën mirë për shëndetin kombinimi i ujit me kastravec

6 arsye pse ju bën mirë për shëndetin kombinimi i ujit me kastravec

Publikuar më: 15:41 06-10-2017

Uji me kastravec është një pije që ofron shumë benefite për oganizmin, si për shëndetin, ashtu edhe për lëkurën e bukurinë në tërësi. Për ta pregatitur këtë lëng mjafton të prisni disa feta kastraveci, ti hidhni në ujë natyral e ti lini për 2-3 orë. Mund të shtoni disa gjethe mente dhe disa pika limoni për shije. Më pas mund ta konsumoni gjatë ditës të ftohtë ose në temperaturë ambjenti.

Më poshtë po ju listojmë 6 përfitimet kryesore të ujit me kastravec:

1. Pakëson oreksin
Kjo lidhet me faktin se ky lëng ju mban të hidratuar duke ju dhënë ndjesinë e ngopjes.

2. Hidraton lëkurën
Kastraveci përmban 95% ujë, që ju ndihmon në një hidtarim shumë të mirë të lëkurës, duke ndikuar kështu në parandalimin e rrudhave dhe shenjave të lodhjes në lëkurë.

3. Antioksidant shumë i mirë
Kastraveci është i pasur me vitaminë A dhe D si dhe me shumë antioksidantë, duke luftuar kështu radikalet e lira.

4. Detoksifikon
Kastraveci ka aftësi detoksifikuese dhe purifikuese për organizmin, duke ju ndihmuar të largoni substancat e dëmshme nga trupi juaj.

5. Përmirëson qarkullimin e gjakut
Kastraveci është i pasur me potassium, që ka nje ndikim thelbësor në qarkullimin e mirë të gjakut dhe kontrollimin e tensionit.

6. Ju bën mirë flokëve
Kastraveci ndikon në rritjen e flokëve pasi është i pasur me silikon, fosfor dhe kalcium.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0045418739318848
    array(1) { ["section"]=> string(73) "6-arsye-pse-ju-ben-mire-per-shendetin-kombinimi-i-ujit-me-kastravec-38263" }