INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Zbuloni kush janë vendet që lexojnë më shumë lajmet online [FOTO]

Zbuloni kush janë vendet që lexojnë më shumë lajmet online [FOTO]

Publikuar më: 10:29 25-06-2019

Zhvillimi i teknologjisë ka bërë që disa prej profesioneve të bëjnë ndryshime për tju përshtatur kohës. Gazetaria është njëri prej këtyre profesioneve i cili për të qenë më pranë lexuesve është futur në botën e teknologjisë nëpërmjet mediave online.

Po sa janë përshtatur njerëzit me mediat online dhe sa i lexojnë lajmet nëpërmjet pajisjeve dixhitale?

Sipas Institutit Reuters të Monitorimit të Lajmeve Dixhitale, Australianët janë ndër lexuesit më të paktë në botë të lajmeve në internet.

Një anketë e realizuar nga ky institut për vitin 2019-ën zbulon se 52% e australianëve lexojnë lajmet një herë në ditë krahasuar me 85% të suedezëve, 79% e polonezëve, 78% e turqve dhe 67% e anglezëve.

Kur flitet për konsumin e lajmeve mes burimeve dixhitale dhe tradicionale, shumica e të anketuarve në 29 nga 38 vende pjesë e anketës thonë se ende e marrin informacionin nga burimet tradicionale.

Sipas anketës vetëm 17% e të intervistuarve thonë se marrin lajmet kryesisht nga mediat sociale.

Përsa i përket vendeve të rajonit, sipas Institutit të Monitorimit të Lajmeve, shumica e popullsisë i marrin informacionet nga televizioni ose gazetat e printuara.

onlinene.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0023112297058105