INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ultimatumi i pedagogëve/Ata thirren nga Ministrja e Arsmit[VIDEO]

Ultimatumi i pedagogëve/Ata thirren nga Ministrja e Arsmit[VIDEO]

Publikuar më: 10:18 01-02-2019

Pedagogët që një javë më parë vendosën që t’i dërgonin disa kërkesat qeverisë, janë parë në dyert e Ministrisë së Arsimit. Sot është dhe afati i fundit që ata kanë vendosur dhe nëse qeveria nuk reflekton ata do të futen në grevë. Në takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit janë pedagogët; Mark Marku, Rezart Prifti, Jani Marka, Altin Shegani, Marinela Shota, Erika Bejko.

Mësohet se profesorët janë pritur nga Ministrja e sapo emëruar të arsimit për të kërkuar realizimin e 5 kërkesave të tyre. 

Kërkesat e pedagogëve:

1.Mbështetin protestën e studentëve
2.Të anulohet Ligjit për Arsimin e lartë. Të nisë puna për një të ri
3.Anulimin e menjëhershëm të VKM-ve të datës 26 dhjetor
4.Kërkojmë rritjen e buxhetit për arsimin publik
5.Ndalimi e denigrimit të figurës së pedagogëve

marku.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0039610862731934