INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Uber i rikthehet fuqishëm tregut me makinat automatike

Uber i rikthehet fuqishëm tregut me makinat automatike

Publikuar më: 15:15 20-12-2018

Uber zyrtarisht rifilloi testimin e makinave të veta në rrugët publike të enjten, nëntë muaj pasi një prej automjeteve të saj goditi dhe vrau një këmbësor në Tempe të Arizonës. Kompania mori një letër nga Departamenti i Transportit i Pensilvanisë që e autorizonte atë për të rifilluar programin e saj, megjithëse në një mënyrë të prapambetur.

Për momentin, SUV-të Volvo  të Uber do të mbyllen në një rreth një milje rreth Rripit të Pittsburgh-ut, ku kompania me qendër Advanced Technologies (ATG) e kompanisë ka selinë. Tani për tani janë duke u testuar vetëm dy automjete, megjithëse do të shtohen më shumë. Makinat nuk do të kalojnë kufirin e shpejtësisë së postuar prej 25 km / h, dhe do të kenë dy shoferë sigurie në të gjitha kohët.Uber i quan ata "specialistë të misionit". Tani për tani, veturat nuk po marrin asnjë udhëtar.

Instagram Banner

 
Ky version i zvogëluar i programit të Uber pasqyron shkallën në të cilën kompania duhet të rivlerësojë planin e saj të madh për të pushtuar transportin urban me taksi robotësh pas aksidentit në Tempe. Makina Uber që po udhëtonte në veri me një shofer sigurie brenda kur goditi dhe vrau 49 vjeçarin Elaine Herzberg ndërsa ajo po e shtynte biçikletën e saj nëpër rrugë. Shoferi po drejtonte një shfaqje televizive në telefonin e saj në kohën e rrëzimit dhe nuk i goditi frenat deri pas aksidentit, sipas Bordit Kombëtar të Sigurisë së Trafikut dhe policisë lokale. ©insmart.al

 

Article Logic
Execution time: 0.0035660266876221