INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Trazira/ Protestuesit nuk ndalen, zaptojnë parlamentin[FOTO]

Trazira/ Protestuesit nuk ndalen, zaptojnë parlamentin[FOTO]

Publikuar më: 08:39 21-06-2019

Porotesta të dhunshme, thirrje kundër politkanëve. Këto janë ngjarjet e fundit që po trazojnë Gjerorgjinë. Për shkak të krizës së thellë politike protestuesit kanë tentuar të hyjnë në parlament e gjatë një tubimi masiv pasi nuk bini dakord me një fjalimi brenda sallës nga një deputet rus.

Policia u përpoq t’i ndalonte ata të hynin në ndërtesë, duke përdorur gaz lotsjellës dhe plumba gome. Por disa të rinj çanë gardhin dhe depërtuan brenda godinës. Sipas BBC, 39 policë dhe 30 protestues kanë mbetur të plagosur.
Mësohet se tensionet para parlamentit u ndezën kur Sergei Gavrilov ishte duke marrë pjesë në Asamblenë parlamentare të Orthodoksisë, një organ i ngritur nga parlamenti grek në vitin 1993 për të nxitur marrëdhëniet midis ligjvënësve të krishterë ortodoksë, duke iu drejtuar këtyre të fundit nga selia e folësit.

prrr.jpg

prot.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0031969547271729