INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Të dhënat personale, Franca gjobit Google

Të dhënat personale, Franca gjobit Google

Publikuar më: 10:26 22-01-2019

Gjigandi Google gjobitet në Francë. Autoriteti i Mbikëqyrjes së Mbrojtjes të të dhënave në Francë ka dënuar me 56 milionë dollarë ‘Google’ pas ankesave në lidhje me praktikat e paligjshme të kompanisë në mbledhjen dhe përdorimin e të dhënave personale.

Rreth 10.000 vetë nënshkruan peticionin fillestar për të nisur një hetim pastaj numri i firmave u rrit kur shumë persona konstatuan se privatësia e tyre ishte cënuar.
Hetimi u bë për dy shkelje në Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR) të BE-së, e cila u miratua në vitin 2016. 

Në një deklaratë, Google tha se është duke studiuar vendimin për të përcaktuar hapat e tij të ardhshëm.

Article Logic
Execution time: 0.0021181106567383