INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sot mbahet Samiti i Berlinit, Rama takim me Merkel

Sot mbahet Samiti i Berlinit, Rama takim me Merkel

Publikuar më: 08:23 29-04-2019

Sot do të zhvillohet Samiti i Berlinit. Në këtë Samit marrin pjesë liderët e Ballkanit Perëndimor dhe kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti francez, Emmanuel Macron, të cilët dhe kanë bërë ftesën për takim.

Kancelarja gjermane, Angela Merkal do të ketë takime me secilin kryeministër, mes të cilëve edhe Edi Ramën. Kryeministri shqiptar shoqërohet nga ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj.
Sipas axhendës, kancelarja do të mbajë një diskutim të shkurtër dypalësh me Presidentin francez Macron, pasuar nga deklaratat për shtyp.
Për Kosovën e Serbinë ka një specifik pasi në në Samit marrin pjesë jo vetëm kryeministrat, Ramush Haradinaj dhe Ana Bërnabiç, por edhe dy Presidentët, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç.
Ky samit i thirrur me ftesë të kancelares Angela Merkel dhe Presidentit francez, Emmanuel Macron është në vijim të nismës për heqjen e barrierave në rajon, dialogu Kosovë-Serbi, taksa e Prishtinës për mallrat serbe, investimeve, por edhe të integrimit në familjen europiane.

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0076191425323486
    array(1) { ["section"]=> string(55) "sot-mbahet-samiti-i-berlinit-rama-takim-me-merkel-92524" }