INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si të hiqni dorë nga zakonet e vjetra dhe të gjeni mashkullin e duhur për ju

Si të hiqni dorë nga zakonet e vjetra dhe të gjeni mashkullin e duhur për ju

Publikuar më: 16:27 10-09-2017

Kur bëhët fjalë për të kaluarën tuaj me lidhjet romantike, shprehja “e njëjta histori përsëritet” mund t’iu duket me vend. Kjo sepse mund të jetë e vështirë (ndonjëherë e pamundur) të heqësh dorë nga zakonet e vjetra dhe të shmangësh të njëjtën kategori meshkujsh që ju tërheqin, por nuk janë të duhurit për ju. Ja gjatë këshilla nga ekspertët si t’I thyeni rregullat në njohjen tuaj të ardhshme.

Gërmo thellë

Në vend që të kthesh kokën pas për të kuptuar se çfarë shkoi gabim mes jut ë dy, përpiquni ta ktheni vëmendjen tuaj nga brenda. Si ndjeheni për veten ndikon në llojin e mashkullit që zgjidhni, thotë psikologia Kelly Campbell, Kur njerëzit kanë probleme me vetëbesimin e tyre, për shembull, ata përfundojnë me partnerë që i trajtojnë keq, sepse kjo është ajo që ata mendojnë se e meritojnë. "Por kur e duan veten dhe mendojnë për veten në një mënyrë pozitive, ata nuk do të tolerojnë që të trajtohen keq", thotë ajo.

Bëj një listë

Nëse nuk keni një ide të qartë çfarë po kërkoni, është e lehtë të përfundosh me dikë që nuk bën për ju, thotë Terri Orbuch, autorja i “Gjetjes së Dashurisë përsëri: 6 hapa të thjeshtë për një marrëdhënie të re dhe të lumtur” . Ajo rekomandon një listë tuajën duke shënuar 15 cilësi thelbësore për bashkëshortin tuaj dhe të jetë specifike.

Identifiko veset e tua

"Ne të gjithë kemi zakone", thotë Orbuch. "Qoftë kjo një aromë e një personi ose një zakon si pirja e duhanit." Përsëri, ajo sugjeron që të bëhet një listë dhe të jeni super specifike. (Në fund të fundit, askush nuk është perfekt!) Ideja është të jesh i sinqertë për atë që dëshiron dhe kjo kërkon në afat të gjatë.

"Duhet të keni një standard që jetoni," thekson Campbell. "Përndryshe ju jeni në një rrezik të madh për të vazhduar të zhgënjeni veten."

Qartëso me veten çfarë vlen realisht për ty

Mendoni rëndësinë e familjes, nëse doni fëmijët, se si ndiheni për një jetë të shëndetshme. "Identifikoni se sa vlejnë këto ato për ju dhe sa e rëndësishme është secili," thotë Orbuch, kështu që mund të deshifroni nëse një partner i ardhshëm ka vlera të ngjashme më ato që kërkoni ju. Si ta kuptoni? Mund ta bëni këtë duke folur haptazi rreth vlerave, natyrisht. Për shembull, vëzhgoni se si ai trajton vëllezërit e motrat për të kuptuar se sa e rëndësishme është për të familja.

Pyet miqtë dhe familjarët çfarë mendojnë

Në fillimin e një marrëdhënieje të re, është e lehtë të shikosh partnerin si perfekt dhe pa asnjë të metë. "ky është moment kur familja dhe miqtë tuaj mund t'ju ndihmojnë të heqni dorë nga meshkujt e papërshtatshëm. "Ata i shohin gjërat më objektivisht, kështu që nëse thonë:" Duhet të kesh kujdes për këtë person, "ndoshta duhet të dëgjoni", thotë Campbell. Në fakt, shton ajo, hulumtimet tregojnë se miqtë dhe familja janë "në të vërtetë parashikues më të mirë të rezultateve të marrëdhënieve sesa vetë personi".

Më pas, ndiqni intuitën

Ask family and friends ëhat they think

At the start of a neë relationship, it’s easy to see your boo as #flaëless. “Ëhen you’re in love, rationality goes out the ëindoë,” says Campbell. “You have rose-colored glasses on. You see your partner in ideal terms and minimize their flaës.” That’s ëhen your family and friends can help you ëeed out ineligible bachelors or bachelorettes. “They see things more objectively, so if they say, ‘You need to ëatch out for this person,’ you should probably listen,” says Campbell. In fact, she adds, research shoës that friends and family are "actually better predictors of relationship outcomes than the person."

Listen to your gut

Edhe kur marrëzisht të dashuruara, mund të kuptoni kur diçka nuk shkon. Ju e njihni veten më mirë se kushdo tjetër. Pra, kur mendoni se vëreni një shenjë të keqe, mos e injoroni atë, këshillon Campbell. Ndiqni instinktet tuaja.

Article Logic
Execution time: 0.0039150714874268