INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
“Shqisa” e njerëzorës është mëndja

“Shqisa” e njerëzorës është mëndja

Publikuar më: 20:50 20-08-2019

Njeriu ka arritur këtë nivel zhvillimi falë vetisë së tij, për ti njohur e zbuluar gjërat me mënd, pasi njerëzorja nuk mund të realizohet vetëm me shqisa. Falë mëndjes, fantazisë, imagjinatës dhe aftësisë të perceptimit abstrakt, njeriu doli në hapsirë, shkoi në fund të detit dhe rikrijoi veten në epruvetë. Këto arritje nuk u rrealizuan nëpërmjet shqisave, por falë gjuhës së njeriut që ka aftësinë të krijojë mendim abstrakt, pra art, shkencë dhe filozofi.
Prindër, edukatorë, mësues ndihmojeni dhe nxiteni fëmijën të zhvillojë shqisën e njerëzores, “ të shikuarit nëpërmjet mëndjes”.

Faleminderit Lira Gjika për shkrimin e publikuar në intv.al

Article Logic
Execution time: 0.0035450458526611