INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Shqipëria burim parash për kompanitë e huaja! Rriten ndjeshëm fitimet[VIDEO]

Publikuar më: 11:58 28-03-2019

Bizneset e huaja që operojnë në vendin tonë po përfitojnë shuma të mëdha parash. Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë fitimet e tyre sa vijnë dhe rriten. Paratë ata i dërgojnë në bankat e shteteve prej nga vijnë. Statistikat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në vitin 2018 kompanitë e huaja transferuan gati 380 milionë euro fitime, duke shënuar nivelin më të lartë që prej vitit 2009.

Ndërsa në krahasim me fitimet e 2017 transfertat në para u rritën me 6%.
Deri në vitin 2010, kompanitë e huaja në Shqipëri u gëzoheshin fitimeve të larta, ku rekordin e shënonin operatorët celularë, me norma fitimi të larta që luhateshin në 30-50%, por nuk mbeteshin pas as bankat. Me rritjen e konkurrencës dhe maturimin e tregjeve të telekomunikacionit, fitimet e tyre ranë ndjeshëm pas asaj periudhe, duke u reflektuar dhe në transferimin e fitimeve në vitet në vijim.
Po këto biznese duket se e kanë marrë veten pas 2017-tës dhe fitimet kulmuan në 2018-a.
Në total, nga 10 kompanitë me fitimet më të larta në vlerë absolute në Shqipëri, gjashtë prej tyre janë të huaja.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0136399269104
    array(1) { ["section"]=> string(74) "shqiperia-burim-parash-per-kompanite-e-huaja-rriten-ndjeshem-fitimet-90125" }