INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shkencëtarët konfirmojnë: Marijuana ndihmon në ADN. Ja çfarë efekti ka

Shkencëtarët konfirmojnë: Marijuana ndihmon në ADN. Ja çfarë efekti ka

Publikuar më: 11:53 23-12-2018
Ne tashmë e dimë se kanabis ul nivelin e spermës, por kërkimet e reja shkencore dhe teknologjike sugjerojnë se kjo drogë në të vërtetë shkakton ndryshime në spermatozoide të cilat mund të kenë implikime për nisjen e një fëmije të mundshëm. Për një studim të botuar në revistën Epigenetics, shkencëtarët në Universitetin Duke krahasuar spermën e dy grupeve, atyre që iu dhanë tetrahydrocannabinol (THC), përbërësin psikoaktive në kanabis dhe atyre që nuk kishin. Më pas ata krahasuan spermën e 24 burrave që pinë marihuanë shpesh kundrejt një grupi kontrolli që përdorte marihuanë jo më shumë se 10 herë në jetën e tyre dhe aspak . Në të dy rastet marihuana ndryshoi se si gjenet punojnë në qelizat e spermës. Mendoni për ADN-në tuaj si një listë udhëzimesh për të bërë proteina dhe gjenet si nënkripte të vogla të asaj liste. Trupi ynë ka pak etiketa kimike (të quajtura grupe metilesh) që i shtohen ADN-së në rajone të caktuara, shpjegon Susan Kay Murphy, profesoreshë e gjinekologjisë në Dukë dhe bashkëautore e studimit. Këto kimikate nuk ndryshojnë vetë gjenet, por ato ndikojnë në mënyrën se si përdoren ato, si për të vendosur se cilat instruksione ndjeken dhe cilat nuk janë.
Instagram Banner
Në të dy rastet, kanabisi prekte shumë gjene të ndryshme të përfshira në dy rrugë të ndryshme. Njëra është e rëndësishme për organet që të arrijnë madhësinë e plotë dhe një luan një rol në kancerin dhe shtypjen e tumoreve. ©️insmart.al
Article Logic
Execution time: 0.0032038688659668