INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shikoni çfarë ka bërë FIFA , para se të dënonte shqiptarët për simbolin e shqiponjës [FOTO]

Shikoni çfarë ka bërë FIFA , para se të dënonte shqiptarët për simbolin e shqiponjës [FOTO]

Publikuar më: 16:13 25-06-2018

Dy futbollistët shqiptarë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, edhe pse shënuan për Zvicrën në ndeshjen me Serbinë, bënë krenarë shumë shqiptarë. Menjëherë pas golave të shënuar, ata bënë simbolin e shqiponjës me duar. Pas kësaj FIFA mori vendimin e papritur duke i dënuar.
Hapi proçedura disiplinore kundrejt futbollistëve pasi sipas tyre ky gjest është i ndaluar dhe shpreh hapur provokimin kundrejt serbëve.
Por të gjithëve tashmë ky vendim ju duket i padrejtë sepse vetë ‘FIFA’, pak para fillimit të Botërorit ka postuar një foto të mesfushorit serb, Nemanja Matic. Në atë fotografi, lojtari shihet duke ngritur tre gishta, veprim ky i konsideruar totalisht politik dhe kundër shqiptarëve.

serb.png

Article Logic
Execution time: 0.0033581256866455