INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shenjat e fshehta që tregojnë se po e teproni me sheqerin

Shenjat e fshehta që tregojnë se po e teproni me sheqerin

Publikuar më: 15:15 04-02-2019

Nevojë e pakontrolluar për të urinuar

Përqendrimi i glukozës në qeliza rrit nivelin e lëngjeve që shkojnë drejt veshkës për t’u filtruar. E vetmja mënyrë për të hequr sasinë e tepërt të lëngjeve është urinimi,ndaj dhe personat që konsumojnë shumë sheqer urinojnë shpesh.

Etje e tepërt

Etja lidhet direkt me urinimin e shpeshtë. Etja është një mënyrë e thjeshtë për balancimin e sasisë së lëngjeve që humbin përmes urinimit, kështu trupi mbrohet nga dehidratimi. Nëse keni shumë etje ju këshillojmë që të pini ujë dhe jo pije me sasi të shtuara sheqeri.

Humbje peshe

Duke qenë e pamundur për trupin që të përdorë glukozën, organizmi fillon të djegë yndyrën rezervë, kjo bën që individi të përjetojë humbje peshe. Nëse nuk jeni në dietë dhe humbni peshë në mënyrë të pakontrolluar duhet të shkoni të kontrolloheni.

Article Logic
Execution time: 0.0085289478302002