INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shefi i NATO-s jep alarmin: Pakti bërthamor SHBA-Rusi në rrezik

Shefi i NATO-s jep alarmin: Pakti bërthamor SHBA-Rusi në rrezik

Publikuar më: 11:35 26-01-2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se Rusia nuk po tregon ndonjë shenjë pajtueshmërie me Marrëveshjen e Raketave të nënshkruar gjatë epokës së Luftës së Ftohtë. Kjo deklaratë vjen shtatë ditë para tërheqjes së njoftuar të Shteteve të Bashkuara nga e njëjta marrëveshje.

Pas bisedimeve të mbajtura të premten në Bruksel, Stoltenberg tha se “për fat të keq marrëveshja është në rrezik dhe nuk ka shenja të përparimit.”

Marrëveshja për forcat bërthamore të mesme e vitit 1987 midis Shteteve të Bashkuara dhe ish- Bashkimit Sovjetik, ndalon prodhimin, testimin dhe lëshimin e raketave balistike nga toka me një distancë midis 500 dhe 5.500 kilometra.

Article Logic
Execution time: 0.0034980773925781