INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sekretet e fshehura në shkretëtira, zbulojini [FOTO]

Sekretet e fshehura në shkretëtira, zbulojini [FOTO]

Publikuar më: 10:52 15-07-2019

Shkretëtirat mund të jenë peisazhe të mëdha dhe të shkreta ku asgjë nuk ekziston .Kjo i bën këto oaze të fshehura edhe më mbresëlënëse dhe frymëzuese. Nga skulpturat e rërës dhe burimet e fshehura në hotele luksoze këto vende janë të vendosura në disa nga vendet më të largëta dhe më të pahijshme në botë. Mes tyre ka edhe sekrete.

Shkretëtira Masada në Izrael
Kjo fortesë e mrekullueshme në mes të shkretëtirës judaike është e mbuluar me shkëmb, duke u përzier me peizazhin përreth. Ndërtuar nga Mbreti Herod në 30 pes, Masada është një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Izrael. Kampet e saj të listuara nga UNESCO-ja, fortifikimet dhe lufta e sulmeve që rrethojnë kompleksin janë të ruajtur mirë.

masada.PNG

Petra në Jordani

Mbretëria e shkretëtirës së Petrës është thesari i Jordanisë dhe mrekulli e botës. Gdhendur në gur më shumë se 2.000 vjet më parë nga Nabataeans (një fis nomad që përfundimisht u vendos), ajo u bë kryeqyteti i perandorisë së tyre të pasur tregtare.

petra.PNG

Manastiri Shën Katerina në Egjipt

Manastiri është një vend I veçantë për besimtarët e krishterë. Ndërtuar në shekullin e gjashtë, manastiri ndodhet pranë malit Horeb, ku sipas testamentit të vjetër Moisu mori 10 urdhëresat.

katerina.PNG

Tataouine në Tunizi

Një qytet shkretëtirë në Tunizi, e njohur për arkitekturën unike. Vizitorët mrekullohen nga fortifikimet.

tunizi.PNG

Resorti në Shkretëtirë Qasr Al Sarab, Abu Dhabi
Duket si një vend në një film fantastic-shkencor.Vendpushimi është një destinacion i madh për aktivitetet me bazë dune. Mendoni yoga shkretëtirë në agim, hiking mal, udhëtim me deve në aventurën tuaj arabe.

abu_dabi.PNG

Prada Marfa në Teksas

Nuk është aspak një mirazh, në fakt një dyqan Prada ndodhet në mesin e shkretëtirës në Teksas. E ndërtuar në vitin 2005, është një instalim arti por po lihet të prishet. Mallra në dritare është e vërtetë, por çantat janë pa fund dhe të gjitha këpucët janë të vërteta.

prada.PNG

Dora e Shkretëtirës në Atakama në Kili
Shkretëtira e Atakamës është një nga vendet më të thatë në botë. Aty ky artisti nga Kili vendosi të ndërtojë edhe skulpturën në vitin 1980.

dora.PNG

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0073208808898926
    array(1) { ["section"]=> string(55) "sekretet-e-fshehura-ne-shkretetira-zbulojini-foto-98598" }