INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Sanksionet ndaj Iranit: Presidenti dënon 'luftën psikologjike' të SHBA-ve

Sanksionet ndaj Iranit: Presidenti dënon 'luftën psikologjike' të SHBA-ve

Publikuar më: 09:45 07-08-2018

Presidenti i Iranit Hassan Rouhani ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për rivendosjen e sanksioneve ekonomike.  Ai i përshkroi masat, të cilat hynë në fuqi brenda natës, si "luftë psikologjike" e cila synonte të "mbjellë ndarjen midis iranianëve". Sanksionet synojnë sektorë të ndryshëm, me veprime të mëtejshme ndëshkuese të planifikuara kundër tregtisë së naftës të Iranit. Bashkimi Evropian ka folur kundër masave, duke u zotuar të mbrojë firmat që bëjnë "biznes të ligjshëm". Vendimi ndjek tërheqjen e SHBA-ve nga Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit, i njohur gjithashtu si marrëveshja bërthamore e Iranit, më parë këtë vit. Një fazë e dytë është planifikuar të kthehet në fuqi më 5 nëntor, e cila do të ketë implikime për sektorët e energjisë dhe anijet e Iranit, tregtinë e naftës dhe transaksionet nga institucionet e huaja financiare me Bankën Qendrore të Iranit. Marrëveshja, e negociuar gjatë presidencës së Barak Obamës, e pa Iranin të kufizonte aktivitetet bërthamore të diskutueshme në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.  Trump thotë se marrëveshja është "e njëanshme" dhe ai beson se presioni i përtërirë ekonomik do ta detyrojë Iranin të bjerë dakord për një marrëveshje të re dhe t'i mbyllë aktivitetet e saja "të keqija". Një fazë e dytë është planifikuar të kthehet në fuqi më 5 nëntor, e cila do të ketë implikime për sektorët e energjisë dhe anijet e Iranit, tregtinë e naftës dhe transaksionet nga institucionet e huaja financiare me Bankën Qendrore të Iranit.

Vetëm SHBA është tërhequr, nga gjithë nënshkruesit e tjerë të cilët kanë mbetur të përkushtuar ndaj marrëveshjes origjinale. Por monedha e Iranit ka humbur pothuajse gjysmën e vlerës së saj që prej kësaj, duke e shtrydhur ekonominë. Trump thotë se Irani përballet me një zgjedhje për të "ndryshuar sjelljen e saj kërcënuese, destabilizuese dhe të riintegrohet me ekonominë globale, ose të vazhdojë rrugën e izolimit ekonomik".

"Unë mbetem i hapur për të arritur një marrëveshje më gjithëpërfshirëse që trajton gamën e plotë të aktiviteteve malinje të regjimit, duke përfshirë programin e raketave balistike dhe mbështetjen e saj për terrorizmin", tha Trump.

Article Logic
Execution time: 0.0037071704864502