INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kujdes nga Facebook! Kapet duke i dhënë akses aplikacioneve që të lexohen mesazhet personale

Kujdes nga Facebook! Kapet duke i dhënë akses aplikacioneve që të lexohen mesazhet personale

Publikuar më: 12:02 23-12-2018
Gjëja më e frikshme që mund të ndodhte për ata që përdorin rrjetin social Facebook,ishte një marrëveshje që ky i fundit bëri me kompanitë, duke përfshirë Spotify, Netflix dhe Bankën Mbretërore të Kanadasë, në të cilën u bënë partnerë dhe u është dhënë aksesi në mesazhet e përdoruesve të Facebook. Në rastin e Spotify, për shembull, kompania lidhej në dritaren e bisedës për të dërguar këngë tek miqtë tuaj. Duket e mundur që një punonjës mashtrues të bëjë dëm në mesazhet e dikujt, dhe kjo do të ishte diçka fatale për një përdorues.
Instagram Banner
Ka edhe detaje të tjera shqetësuese në historinë duke përfshirë raportet se Yahoo dhe kompania ruse e kërkimit Yandex mbajtën të dyja akses në të dhënat e përdoruesve pasi ishte menduar të ishte ndërprerë. Kolektivisht, ata flasin me një indiferencë ndaj sigurisë së të dhënave që fluturon përballë deklaratave të fundit të Facebook mbi këtë temë.Më së shumti, deklarata e shefit të marketingut Carolyn Everson javën e kaluar se privatësia është themeli i kompanisë sonë.Por mesa duket edhe pse Facebook është përndjekur nga këto skandale sërish ka probleme lidhur me ruajtjen e privatësisë.©️insmart.al
Article Logic
Execution time: 0.0013918876647949