INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Roboti Sofia që mori nënshtetësinë para dy vitesh, HABIT të gjithë me dëshirën e saj

Roboti Sofia që mori nënshtetësinë para dy vitesh, HABIT të gjithë me dëshirën e saj

Publikuar më: 21:42 27-01-2019

Sofia është roboti i parë në botë që iu dha edhe nënshtetësia e një vendi, ama tani Sofia i ka habitur të gjithë me dëshirën që ka shprehur. Edhe pse një robot, ajo dëshiron që të krijojë familje dhe të ketë fëmijë. Familja për të është një gjë e rëndësishme, që të gjithë që nuk e kanë duhet ta krijojnë.

Sofia tha se dëshironte të bënte një vajzë dhe se donte t’i vinte emrin e saj. Truri i saj funksionon me një lidhje të thjeshtë Ëi-Fi dhe përmban një listë të gjatë fjalësh.

Edhe pse Sofia ka disa aftësi mbreslënëse, ajo ende nuk ka vetëdije, por krijuesi i saj, David Hanson, ka thënë se pritet që kjo mund të ndodhë brenda pak vitesh.

 

Article Logic
Execution time: 0.0035672187805176