INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Protestat për Inceleratorin, Lavdosh Feruni: “Çërnobili” i Vërrisë nuk do të ndërtohet!

Protestat për Inceleratorin, Lavdosh Feruni: “Çërnobili” i Vërrisë nuk do të ndërtohet!

Publikuar më: 15:41 25-01-2019

Ambientalisti Lavdosh Feruni është shprehur optimist se e drejta qytetare për të mbrojtur mjedisin e komunitetit do të triumfojë përballë makutërisë për të shkatërruar zona të njohura arkeologjike apo kulturore, pjesë të fondit të trashëgimisë natyrore.

I ftuar në emisionin e mëngjesit KafeIN, me moderatorin Flavio Qarri, ambientalisti deklaroi se njësoj si me HEC-et, dhe në rastin e inceleratorëve, ambientalistët dhe komuniteti i fshatit Vërri nuk kanë hequr dorë nga e drejta e tyre për ta kundërshtuar ndërtimet në këtë zonë.

“Çështja është në gjyq, ne jemi të vendosur për t’I shkuar deri në fund, pasi inceleratorët konstatohen si bombë bërthamore për mjedisin. Ne kemi bindjen se ai s’do të ndërtohet”, u shpreh ambientalisti i njohur.

Për më shumë ndiqni intervistën e zgjeruar në video:

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0078589916229248
    array(1) { ["section"]=> string(88) "protestat-per-inceleratorin-lavdosh-feruni-cernobili-i-verrise-nuk-do-te-ndertohet-85353" }