INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Profesorët protestues në Komisionin e Edukimit! Marku, qeveria po shkatërron universitetet publike për këtë qëllim…[VIDEO]

Publikuar më: 12:48 11-02-2019

Në Komisionin e Edukimit kanë qënë të ftuar pedagogët, që prej një javë kanë hyrë në grevë. Një prej tyre Mark Marku bëri një deklaratë të fortë kur tha se fushata e qeverisë për denigrimin e Universitetit Publik synon shkatërrimin e tij në mënyrë që ti hapet rruga privatizimit për interesa të grupeve të caktuara. 

Mes të tjerash Marku u shpreh se Pakti për Universitetin nuk e zgjidh krizën madje VKM-ja pezullon totalisht autoniminë e universiteteve si dhe liritë akademike.

Edhe profesori i Drejtësisë, Altin Shegani ngriti problematikat e ligjit të arsimit të lartë.

Article Logic
Execution time: 0.0029981136322021