INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Për të gjithë ju që dashuroni Nutella-n, tani do të jetë një kënaqësi e ndaluar! Ja pse... [FOTO]

Për të gjithë ju që dashuroni Nutella-n, tani do të jetë një kënaqësi e ndaluar! Ja pse... [FOTO]

Publikuar më: 14:41 25-04-2018

Në shumicën e vendeve, Nutella tregtohet si një krem ​​i thjeshtë lajthie dhe çokollate, dhe reklamat theksojnë faktin se produkti nuk ka ngjyra artificiale. Por në fakt, Nutella nuk është mirëfilli një ushqim i shëndetshëm.

Një imazh i ngarkuar në Reddit, dhe fillimisht i krijuar nga qendra e konsumatorit në Hamburg të Gjermanisë, tregon saktësisht se çfarë përmban në të vërtetë një kavanoz me Nutella.

Në të ndodhen vetëm pesë përbërës, vaj palme, kakao, lajthi, pluhur qumështi i skremuar dhe sheqer, ku ky i fundit zë gjysmën e kavanozit.

Sipas etiketës së saj ushqyese, një kavanoz i Nutellas ka 21 gram sheqer për 37 gram të përhapur, që do të thotë se në realitet më shumë se gjysma është sheqer. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër është vaji i palmës, një yndyrë e ngurtë, që është shkaktar i kancerit.

1VA319svr_t5UQUK8yUSBHGP8VilvE7_zFgYSDGJcfo-768x368.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0028328895568848