INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Për herë të parë Beyonce flet për komplikimin serioz të shtatzanisë: Trupi im ka kaluar më shumë se ç’mundej' [FOTO]

Për herë të parë Beyonce flet për komplikimin serioz të shtatzanisë: Trupi im ka kaluar më shumë se ç’mundej' [FOTO]

Publikuar më: 12:20 18-04-2019

Beyonce ka zbuluar komplikimet e shtatzënisë që ajo pësoi ndërsa mbante binjakët e saj, Rum dhe Sir, në dokumentarin e saj të ri, Homecoming. Këngëtarja foli për preeklampsi, një gjendje e lartë e presionit të gjakut që është 60 për qind më e zakonshme tek gratë e zeza se sa gratë e bardha në SHBA.

Preeklampsia është një komplikim serioz i shtatzanisë dhe shkaku kryesor i vdekjes për nënën dhe fëmijën në Evropë dhe SHBA.  Për shkak të gjendjes së rrezikshme, gratë e zeza si Beyonce janë në një rrezik katërfish më të madh të vdekjes në lindjen e fëmijës. Dokumentari i ri përmban detaje të reja rreth vështirësive të rrezikshme për jetën, ylli 37-vjeçar, ndërsa barte binjakët vetëm disa muaj përpara shfaqjes portreti i Coachella të 2018, në dokumentet Homecoming.

Beyonce kishte planifikuar për të kryer në Coachella në vitin 2017, por gjithçka ndryshoi kur ajo mbeti shtatzënë me Rum dhe Sir. Ndërsa ajo mbeti aktive gjatë shtatzënisë së saj me Blue Ivy, Beyonce shpjegon në film se ajo duhej të qëndronte në shtratin e shtratit për një muaj para se binjakët e saj të lindnin në vitin 2017, sepse presioni i saj i gjakut ishte ngjitur dhe ishte shume i rrezikshëm.
Preeklampsia ndikon midis tre dhe tetë përqind të shtatzënive - por është shumë më e zakonshme tek gratë e zeza në SHBA.

bey.jpg

 

Rreth 43 nga 1.000 femra të bardha që dorëzojnë bebet sepse kanë presion të lartë të gjakut. Por gati 70 nga 1.000 femra të zeza që lindin vuajnë nga gjendja.

Edhe pse disa kushte shëndetësore mund t'i vënë gratë në rrezik më të lartë të preeklampësisë, por ato mund ti zhvillojnë ato në shëndet të përsosur, si Beyonce. Ajo tenton të prekë shtatzënitë e para, gratë e reja ose ato mbi 40 vjeç dhe gratë që mbajnë foshnje të shumëfishta.

Presioni i saj në mënyrë tipike nuk i tejkalon vazhdimisht nivelet normale deri pas 20 javësh të shtatzënisë, por zgjidhja më e mirë është të dorëzojnë foshnjën - ose, te veprojnë si në rastin e Beyonce, sa më shpejt që të jetë e mundur.

Shpërndarja e vonesës mund të shqetësojë më tej nënën dhe foshnjën, kështu që gratë shtatzëna që zhvillojnë preeklampsi shumë shpejt duhet të përpiqen të minimizojnë stresin dhe aktivitetin e tyre.
Në rastin e Beyonce, kjo do të thoshte një muaj pushimi në krevat për këngëtaren, orari i të cilit zakonisht është i mbushur me xhep. Sidoqoftë, ndërlikimet filluan të preknin binjakët që mbante Beyonce.
Preeklampsia mund të çojë tek foshnjat e parakohshme ose foshnjat me peshë të ulët të lindjes. Gjithashtu mund të zvogëlojë sasinë e gjakut dhe oksigjenit që fëmija merr dhe, nga ana tjetër, shkalla e zemrës së foshnjës mund të ngadalësohet.

Si rezultat, 37-vjeçarja thotë në Homecoming: "Trupi im kalonte më shumë se sa e dija se mund". Ndërsa shtatzënia e parë e Beyonce me Blue Ivy ishte relativisht e drejtpërdrejtë, e dyta ishte gjë tjetër veçse: "Kam pasur një shtatzëni shumë të vështirë," thotë ajo.

Në një intervistë të mëparshme Vogue, Beyonce tha se 'pas C-seksionit, thelbi im ndjehej ndryshe. Ishte një operacion i madh. ' Por Beyonce zbulon në Homecoming se trupi i saj kishte ndryshuar në mënyrë drastike duke shprehur: "Isha 218 kilogramë ditën që linda".

Ajo gjithashtu më parë u shpreh në Vogue se organet e saj ishin 'zhvendosur përkohësisht' dhe ajo 'kishte nevojë për kohë për t'u shëruar'.

"Gjatë rimëkëmbjes sime, unë dhashë vetëm dashuri dhe vetëkënaqësi.

Megjithatë, ylli ndërkombëtar nuk priti shumë për t'u kthyer në përgatitjen për Coachella të vitit 2018, ndërkohë që kujdesej për binjakët e saj të lindur dhe Blue Ivy.

Kthimi i saj në skenë si gruaja e parë e ngjyrës që ndonjëherë mbante titullin Coachella do të zbriste në histori si një nga shfaqjet më të mëdha në historinë e festivalit, por rruga nuk ishte e lehtë.

"Në fillim kishte kaq shumë spazma muskulore dhe vetëm brenda vendit, trupi im nuk ishte i lidhur," thotë Beyonce në Homecoming.

"Mendja ime nuk ishte atje. Mendja ime donte të ishte me fëmijët e mi. Ajo që njerëzit nuk e shohin është sakrificë”.

 

 

b1.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0051519870758057