INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Pas Leonardo DiCaprio-s edhe këngëtarja me famë ndërkombëtare REAGON për Vjosën: 'Hidrocentralet do të shkatërronin dhe kulturën'

Pas Leonardo DiCaprio-s edhe këngëtarja me famë ndërkombëtare REAGON për Vjosën: 'Hidrocentralet do të shkatërronin dhe kulturën'

Publikuar më: 21:31 09-02-2021

Pas aktorit Leonardo Di Caprio, i cili pak muaj më parë i’u bashkua fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga ndërtimet e HEC-eve, nismës i është bashkangjitur dhe këngëtarja Ellie Goulding.

Ajo ka postuar në “Instagram” një video nga fondacioni “Blue Heart”, përmes së cilës synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik.

Postimi i plotë:

Gjithçka që bëjmë ka një ndikim në njerëzit dhe planetin. Industria e veshjeve është një nga shkelësit më të këqij të abuzimeve të punës dhe ndotjes që nxit krizën e klimës. Nuk ka pse të jetë kështu.

Patagonia synon të përdorë burimet që ata kanë zërin e tyre, biznesin e tyre dhe komunitetin e tyre për të bërë diçka në lidhje me krizën tonë të klimës. Nga mbështetja e të rinjve që luftojnë kundër naftës, deri në padi ndaj ish-presidentit amerikan, Patagonia ndërmerr veprime mbi çështjet më të ngutshme mjedisore me të cilat përballet bota jonë.

@patagoniaeurope ka përdorur zërin e tyre në ‘Blue Heart’ një film që synon të ndihmojë në mbrojtjen e Gadishullit Ballkanik. Shtëpia e disa prej lumenjve të fundit të egër në Evropë dhe megjithatë ata janë nën kërcënim nga më shumë se 3,000 zhvillime të propozuara të hidrocentraleve të cilat do të shkatërronin jo vetëm zona të mëdha të habitatit natyror të paprekur më parë, por edhe kulturat e shumta dhe të larmishme të rajonit.

 

Article Logic
Execution time: 0.0023610591888428