INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Një emër shqiptar po bën namin nëpër botë në boks dhe ne jemi shumë krenarë!

Një emër shqiptar po bën namin nëpër botë në boks dhe ne jemi shumë krenarë!

Publikuar më: 18:45 18-12-2019

Ai është vetëm 22 vjeç dhe dëshirën për ketë sport e ka patur që i vogël.

Denis Buzukja këtë pasion e ka kthyer në profesion para 9 viteve kur ka qenë 13 vjeç, ku nisi gjithçka për të.

Ka fituar rripat e kampjonit ne kategorite 66kg(Featherweight) e 70kg(Lightweight).

Është ndeshur në Bellator në New York edhe “Ring of Combat” në Atlantic City, New Jersey.

Planet që ka për të ardhmen janë të shkojë UFC, ku do të jetë pari kampion shqiptar në këtë sport në botë.

Ne mezi presim të duartrokasim dhe brohorasim shqip në arenat më të mëdha në botë të boksit.

Për tu njohur më shumë me Denisin, mund të shihni edhe llogarinë e tij personale në Instagram.

 

View this post on Instagram

I wanted to wait a few days for the dust to settle, a day of giving thanks seemed like a good time to say what I’ve been holding. I haven’t fought in 9 months, broke my leg, tried rushing back into training and fighting, having my team hold me back and protect me, and then my last fight getting canceled. A lot of pressure and obstacles I had to overcome bottled up over the months. I kept my head down, mouth shut and put the blood, sweat and tears into this game showing up every day and training as hard as I can. The hard work paid off this time and I came to make a statement. Thank you to everyone who always supported, my team and family. I’m coming for it all and I know I’ll be stepping in that UFC cage soon enough. Dana White and the whole world will know my name! Happy Independence Day to Albania as well, even tho we’re going through a time of crisis we all stay strong together. God bless, to the top we go! I’m back! ???

A post shared by The Great (@dennisbuzukja) on

Article Logic
Execution time: 0.0033090114593506