INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Mos i kurseni fjalët! Ja pse duhet të thoni gjithmonë atë që mendoni

Mos i kurseni fjalët! Ja pse duhet të thoni gjithmonë atë që mendoni

Publikuar më: 15:02 19-10-2017

Sa herë keni qëndruar të heshtur përballë kritikës, qortimit, gjykimit … shpesh. Dhe kjo për shkak se jetojmë në një shoqëri të përbërë nga marrëdhëniet e paraqitjes dhe rrethanave, në të cilën shprehja mund të konsiderohet e paqortueshme ose e papërshtatshme. Veçanërisht nëse mendimi juaj nuk përkon me atë që po hasni.
Pse duhet të praktikoni artin e të thënit të asaj që mendoni?

Të thuash atë që mendon është më produktive dhe sfiduese sesa të mos shprehesh apo, më keq, të gënjesh për të shmangur zërat dhe diskutimet. Sepse në qoftë se ju mendoni se duke shmangur së thëni atë që mendoni ju shmangni argumentet, në afat të gjatë, ju do të krijoni keqkuptime. Mund të lindin keqkuptime që mund të ndikojnë në mirëqenien tuaj psikofizike.

Duke thënë se çfarë mendoni ju bën të tregoni veten tek të tjerët për atë që jeni me të vërtetë dhe do të vlerësoheni për ndershmërinë tuaj të mendimit.

Thënia e së vërtetës ndonjëherë mund të shkaktojë vuajtje.

Të thuash atë që mendon ndonjëherë mund të jetë e vështirë; ka të ngjarë të shkaktoni vuajtje, por një ditë i njëjti person mund të të falënderojë për fjalët.

6 PËRFITIMET PËR SHËNDETIN TONË, NËSE THEMI SE ÇFARË MENDOJMË:

1) Ju do të gëzoni një mirëqenie më të mirë psiko-fizike

Kushdo që thotë se çfarë mendon (me respekt dhe këmbëngulje) gëzon shëndet më të mirë emocional; vështirë se do të kenë probleme ankthi ose të vuajë nga stresi.

2) Mendimet e të tjerëve do të fillojnë të mos kenë më peshë në jetën tuaj

Kur thoni çfarë mendoni, çfarë vjen nga zemra juaj, ju mund ta kuptoni më mirë veten.

3) Ju do të shqetësoheni nëse dëshironi ose jo të kënaqni ata përreth jush

Duke thënë se çfarë mendoni në të njëjtën kohë ju lejon të mos bëheni skllevër të pritjeve të njerëzve të tjerë. Nuk do të kemi më nevojë për të vënë maska për t’i pëlqyer të tjerëve, për të qenë në modë, për të mos u ndarë nga grupi.

4) I jepni përparësi lumturisë suaj

Nuk ka kuptim të qëndrosh i heshtur në mënyrë që të mos ofendosh, të heshtësh për mos kritikuar ose të pretendosh që diçka nuk ju ofendon kur, në realitet, jeni të shkatërruar. T’i japësh përparësi lumturisë do të thotë të eliminosh këtë projeksion nga marrëdhëniet e sotme.

5) Do të jesh në paqe me veten tënde

Kur thoni çfarë mendoni pa frikë dhe pa paragjykime, gjithçka ndryshon. Ju ndiheni në paqe me ata që janë përreth dhe me vetë jetën … është sikur të lirosh një ngarkesë që peshon në mendje dhe zemër.

Article Logic
Execution time: 0.0035560131072998