INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Makina kineze që i shpall “luftë” kompanisë Tesla

Makina kineze që i shpall “luftë” kompanisë Tesla

Publikuar më: 09:52 25-12-2018
Tesla do të zbulojë Modelin Y, makinën e saj të pestë, në mars të vitit 2019. Pritet të jetë një SUV-i që është më i vogël se Modeli X dhe do të ndajë shumë teknologji të modelit 3. Me shitjet e SUV të sukseshme në Shtetet e Bashkuara, ka gjasa të jetë një hit. Dhe me një çmim që ka të ngjarë të ngjajë me Model 3, modeli Y do të nisë në SHBA me shumë konkurrencë të drejtpërdrejtë kur merret parasysh çmimi i bashkangjitur me SUV-të elektrike nga Jaguar, Audi, Mercedes-Benz dhe Porsche.Dhe një ndër konkurentet që i shpall luftë Teslës është dhe kompania NIO. Të shtunën, kompania kineze NIO lançoi ES6 - SUV e dytë e gjitha elektrike . Është një pasardhës më i vogël pesëvendësh për makinën e parë të NIO, ES8 . LAjo do të fillojë rreth rreth 51,000 dollarë, dhe kjo është para subvencioneve qeveritare.     Modeli bazë përmban një paketë baterie prej 70kWh që ofron 410 km (ose rreth 254 milje) të diapazonit, ose 430 km (267 milje) në performancën e performancës. NIO gjithashtu do të shesë një version të ES6 të pajisur me një paketë baterie prej 84kWh që do të ketë rreth 480 km, me versionin e performancës që do të zgjasë 510 km.
Instagram Banner
Të gjitha versionet e ndryshme të ES6 do të jenë të pajisura me motore elektrike të dyfishtë, dhe do të jenë të ngarkuar me teknologji të stilit Tesla. Një ekran prekje prej 11.3 inç në mes të pultit dhe konsolës qendrore, ndërsa një tjetër ekran qëndron prapa timonit. SUV gjithashtu ofron një ekran heads-up që vendos informacionin (si shpejtësia) në fushën e shikimit të shoferit ndërsa ata shikojnë në rrugë. Dhe, natyrisht, ES6 është pajisur me një sërë sensorësh që lejojnë komtrollin e asistencës së shoferit si mbajtja e korsirave dhe kontrolli i rregullimit të përshtatjes.
Article Logic
Execution time: 0.0032188892364502