INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Lungomare e Vlorës projekt i Enver Hoxhës?

Lungomare e Vlorës projekt i Enver Hoxhës?

Publikuar më: 12:15 19-07-2016

Zbulohet se lungomare në Vlorë ka qënë një projekt i kaherëshëm kur vetë Enver Hoxha në veprën e tij numër 41 ka parashikuar një projekt madhështor. E ardhmja e Vlorës e ka titulluar aso kohe dhe siç dhe qartësohet në këtë shkrim dikatori Hoxha ka thënë qartë se gjelberimi dhe lulishtet do të jenë zemra e projektit, e në fakt për ironi edhe në projektin Belg të lungomares së qeverisë Rama pika e fortë është gjelbërimi. Edhe ndërprerja e transoprtit publik parashikohet qartë në të dy projektet. E vetëvetiu të lind pyetja si ka mundësi që belgu të ketë qënë në një mendje me Enver Hoxhën?

Për të kuptuar të përbashkëtat ja projekti i Hoxhës:


Ja dhe pikat kryesore të projektit të qeverisë Rama:

1.Projekti parashikon krijimin e hapësirave të gjelbërta, si dhe krijimin e vendeve të caktuara për parkimin e automjeteve.
2. Mendohet edhe largimi trafikut të madh nga zona bregdetare.
3.Kemi bërë një studim të pjesës së pyllëzuar të zonës. Mendohet të krijohet një lloj komforti, dhe shtimi gjelbërimit.
4.Ajo është konceptuar në funksion vetëm të qytetarëve dhe pushuesve.

Referuar projektit të studios fituese belge, shëtitorja e bregdetit të Vlorës do të nisë nga pylli i Sodës në jugperëndim të qytetit dhe përfundon në zonën e Ujit të Ftohtë pranë tunelit.

Article Logic
Execution time: 0.0035121440887451