INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Lista e 10 mbretërve më të pasur në botë, kryeson Rama

Lista e 10 mbretërve më të pasur në botë, kryeson Rama

Publikuar më: 10:35 22-07-2019

Të gjithë sovranët, princër, mbretër e mbretëresha janë zotër të pasurive marramendëse.

Por edhe mes tyre ka një klasifikim se cilët janë më të pasur ose më pak të pasur.

Sipas një klasifikimi të bërë nga sajti amerikan Business Insider në krye të klasifikimit si mbreti më i pasur është Rama X mbreti i Tajlandës.

Me një diferencë shumë të madhe në vend të dytë është sulltani i Brunei. Në vend të dhjetë renditet Princi Alberto i Monakos. Bien ë sy se jashtë listës së dhjetëshes është Mbretëresha e Britanisë, Elisabet.

Ja cila është renditja dhe pasuria e tyre:
1 Mbreti Maha i Tajlandës ose njohur ndryshe Rama X me 26.7 miliardë euro
2 Hassanal Bolkian, sulltani Bruneit me 17.80 miliardë euro
3 Salman bin Abdulaziz Al Saud, mbrei I Arabisë Saudite me 16 miliardë euro
4 Khalifa bin Zayed Al Nahyan, princ në Abu Dhabi 13.35 miliardë euro
5 Sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum,
6 Duka i Madh në Luksemburg me 3,5 miliard euro
7 Princi i Lihtenshtejn Hans-Adam: 3,12 miliard euro
8 Mbreti i Marok Mohammed VI: 1,87 miliard euro
9 Sheiku Tamim bin Hamad Al Thani, Katar: 1,07 miliard euro
10Alberto II, Montekarlo - 890 milion euro

 

Article Logic
Execution time: 0.0030601024627686
array(1) { ["section"]=> string(71) "lista-e-10-mbreterve-me-te-pasur-ne-bote-kryeson-rama-i-tajlandes-99121" }