INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Lajm i mirë për përdoruesit e automjeteve, mësoni për çfarë bëhet fjalë

Lajm i mirë për përdoruesit e automjeteve, mësoni për çfarë bëhet fjalë

Publikuar më: 11:09 30-11-2018

Të gjithë qytetarët që përdorin automjetet kanë marrë një lajm pozitiv ditët e fundit. Çmimi i karburanteve ka shënuar një rënie të lehtë me 7 lekë për litër ditët e fundit në tregun vendas. Në pikat e tregtimit një litër naftë shitet me 175 lekë dhe një litër benzinë me 177 lekë. Më parë, nafta tregtohej me 182 lekë. Tendenca e rënies së çmimit është shtrirë në të gjitha pikat e karburanteve në vend, ku çmimi për litër është ulur me rreth 7 lekë për litër.

Operatorët e tregut pohojnë se tregu ka reflektuar rënien e çmimeve të naftës në tregjet ndërkombëtare. Në bursa, treguesi referencë i naftës europiane Brent, ka zbritur në 60 dollarë për fuçi, nga 85 dollarë që ishte niveli më i lartë i vitit, në mes të muajit tetor. Rritja e karburanteve në bursa u reflektua dy herë në tregun vendas, në qershor dhe tetor me nga 5 lekë për litër përkatësisht, duke e çuar nga 172-173 lekë në fillim të vitit në 182-183 lekë deri pak ditë më parë.
Por, pavarësisht rënies, nafta në tregun vendas mbetet më e shtrenjtë sesa një vit më parë, ndonëse në bursa ka zbritur përtej nivelit që ishte në nëntor 2017

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0034840106964111
    array(1) { ["section"]=> string(76) "lajm-i-mire-per-perdoruesit-e-automjeteve-mesoni-per-cfare-behet-fjale-80279" }