INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
La Casa De Papel e bazuar në ngjarje të vërteta?

La Casa De Papel e bazuar në ngjarje të vërteta?

Publikuar më: 12:27 29-07-2019

Seriali hit i Netflix, “La Casa de Papel” (i njohur ndryshe edhe si “Money Heist”) është kthyer për shikuesit me sezonin e tretë.

Duke pasur parasysh se është një serial i mbushur me aksion – dhe disa nga faktet e historisë ndjehen sikur janë zhdukur drejtpërdrejt nga titujt – fansat e serialit po pyesin: a bazohet në një histori të vërtetë?

Me një ton zhvillimesh të reja në punimet për një sezon të ri, është e natyrshme të pyesësh nëse historitë e vjedhjes, të cilat shpesh duken super reale, bazohen në ngjarje të vërteta.

Përgjigja është e shkurtër? – Jo, por ka aspekte që tregojnë se marrin frymëzim nga historia.

Siç e kemi parë në sezonin e parë, grabitësit e maskojnë veten me maska që i ngjajnë portretit të artistit spanjoll Salvador Dali, të cilët në mënyrë perfekte kanë ‘imituar’ mustaqen e ekzagjeruar.

Pse ai?

E pra, pjesa më e madhe e punës së Dalit u krijua gjatë lëvizjes “Dada” të Zyrihut, e cila, sipas Tate, u zhvillua në fillim të shekullit të 20-të dhe ka të bëjë me refuzimin e shoqërisë moderne kapitaliste.

Filozofitë e tij dhe ato të artistëve të ngjashëm përputhen me atë të hajdutëve qendrorë të “La Casa de Papel”.

Në të vërtetë, përveç që dëshirojnë të pasurohen, ata në të vërtetë planifikojnë t’i kthejnë paratë njerëzve me punën e tyre.

Përveç kësaj, ne rregullisht dëgjojmë versionin e “Bella Ciao” të Manu Pila gjatë gjithë serialit.

Sipas Artit dhe Terrorit të Vladimir L. Marchenkov , është një këngë popullore italiane që u adoptua si himn i rezistencës antifashiste.

Shikuesit patën mundësi të shohin Profesorin dhe Berlinin teksa interpretojnë atë këngë së bashku në sezonin e dytë të serialit.

“Është një këngë që ka qenë gjithmonë pjesë e fonogramit të jetës sime”, tha krijuesi i serialit, Alex Pina për Revistën NNS. “Një këngë që më kujton fëmijërinë dhe se e gjithë bota e di, një himn i rezistencës, për sa kohë që ka rezistencë, ka shpresë edhe nëse nuk ekziston ideja më e vogël nëse arrijnë të dalin nga atje”.

Article Logic
Execution time: 0.0037961006164551