INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kjo shpjegon pse disa meshkuj nuk tundohen të tradhëtojnë partneret e tyre

Kjo shpjegon pse disa meshkuj nuk tundohen të tradhëtojnë partneret e tyre

Publikuar më: 15:29 11-09-2017

Edhe nëse nuk jetoni në Hollyëood, ndoshta keni menduar se si disa çifte të famshme arrijnë të qëndrojnë të martuar për dekada me radhë. Kur e pyetën se si ai i qëndroi besnik gruas së tij, aktor Paul Neëman thuhet të ketë thënë diçka të tillë: "Pse të dalesh për një hamburger kur ke një biftek në shtëpi?"

Seriozisht, do të donim të denim sekretin e këtyre lidhjeve të suksesshme ku partnerët as e çojnë nëpër mend të tradhëtojnë njëri –tjetrin, por janë kaq të lumur përkrah tyre.

Çfarë ndodh kur një burrë e gjen “të duhurën”? Truri i tij shpëlahet nga oksitocina. Hormoni dhe substanca kimike në tru, e njohur gjerësisht për rolin që luan në dashuri dhe për ndihmën që jep në lidhjen e të porsalindurit me nënën, është gjithashtu përgjegjëse për faktin se i bën partneret më tërheqëse sesa të huajat për sytë e meshkujve edhe në rastet kur bukuria është e njëjtë.

Oksitocina është substanca që trupi e çliron gjatë puthjeve, përqafimeve, orgazmës dhe momenteve të tjera intime. Kështu, nëse po kërkoni t’ju qëndrojnë besnikë, duhet të ushtroni sa më shumë nga aktivitetet e mësipërme, pasi do të nxisni monogaminë te partneri.

Article Logic
Execution time: 0.0034270286560059