INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ka ardhur koha t'i jepni fund lidhjes? Ja si të ndaheni në mënyrë paqësore

Ka ardhur koha t'i jepni fund lidhjes? Ja si të ndaheni në mënyrë paqësore

Publikuar më: 13:04 18-10-2017

Ndarja është e vështirë. Është e vështirë, por mund të ndodhë. Ndonjëherë, mund të duket sikur nuk ka asnjë mënyrë të mirë për t’u ndarë me dikë. Kur duhet ta bëni? Çfarë duhet të thoni?
Disa këshilla se si të ndaheni me dikë në një mënyrë të mirë:

Flisni ballë për ballë

Dhjetë vjet më parë, mendimi i ndarjes me telefon ishte i tmerrshëm. Tani, falë rolit gjithnjë në rritje që teknologjia luan në jetën tonë, nuk është e pazakontë ndarja me sms ose me email. Por nëse doni të ndaheni me dikë në një mënyrë të mirë, ju ia keni borxh atyre që të flisni ballë për ballë. A do të kërkojë kurajë nga ana juaj? Po. Por, kjo do t’ju ndihmojë të mbyllni këtë libër të jetës.

Zgjidhni një vend neutral

Zgjedhja e zakonshme është apartamenti, sepse është një vend privat ku mund të menaxhoni emocionet pa u brengosur. Por, besoni apo jo, ndarja në publik nganjëherë është më mirë se sa privatisht. Një vend neutral është i mirë. Kjo detyron të dyja palët të qëndrojnë të qetë, të ftohtë…

E di se çfarë do të thuash

Ju nuk do të mësoni përmendësh fjalimin e ndarjes, por duhet të jeni në gjendje të shpjegoni pse marrëdhëniet tuaja nuk po funksionojnë dhe pse po i jepni fund.

Jini të patundur dhe të sinqertë pa dëmtuar ndjenjat e tyre

Nuk ka Ndoshta në ndarje. Përpiquni të mos jepni shpresa dhe të bëni të qartë përgjigjien.

Sapo të mbarojë, vendosni kufij

Pas ndarjes, ndjenjat tuaja ndoshta nuk do të shuhen automatikisht – është e natyrshme të vazhdosh të kujdesesh për ish-in. Ju mund të mendoni se gjëja e mirë është t’i pyesni se si janë me një mesazh. Edhe pse është një gjest i mirë në teori, në të vërtetë mund të ketë efekt të kundërt. Nëse vendosni të qëndroni miq, vendosni disa rregulla bazë për marrëdhënien, në mënyrë që të mos kaloni në sjellje të vjetra.

Article Logic
Execution time: 0.003741979598999