INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ja cili smartphone renditet i dyti si më i shitur për 2018. Nëse mendoni se është Apple apo Samsung gaboheni

Ja cili smartphone renditet i dyti si më i shitur për 2018. Nëse mendoni se është Apple apo Samsung gaboheni

Publikuar më: 09:45 26-12-2018
Huawei Technologies është në rrugën e duhur për t'u bërë krijuesi i dytë më i madh në botë me më shumë se 200 milionë njësi të shpërndara tashmë në 2018, duke mposhtur Apple për një vit të plotë për herë të parë duke e rënditur atë ne vendin e tretë. Kompania kineze e telekomunikacionit ka rritur në masë të madhe shitjet në Kinë, Evropë dhe Afrikë këtë vit dhe ka arritur tashmë një rritje më shumë se 30% në shitjet e njësive globale nga 153 milionë të shitura në 2017. Seri P20, zhvilluar me Leica të Gjermanisë, ishte veçanërisht popullor.
Instagram Banner
Huawei kontrolloi 10.4% të tregut global të smartfonëve në 2017, pas 21.6% të Samsung Electronics dhe 14.7% të Apple, sipas International Data Corp. Por kompania kineze erdhi në vendin e dytë pas Samsung për herë të parë në tremujorin e prill-qershor, dhe mbajti vendin e saj përpara Apple në korrik-shtator gjithashtu. Apple ka shitur 215.8 milionë njësi në vitin 2017. Ndërsa markat si Apple dhe Samsung përpiqen të ruajnë vrullin, lojtarët kinezë si Huawei dhe Xiaomi janë në rritje.©️insmart.al
Article Logic
Execution time: 0.0037868022918701