INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
I nxehti në Australi po shkatërron faunën! Me qindra kafshë po ngordhin[FOTO]

I nxehti në Australi po shkatërron faunën! Me qindra kafshë po ngordhin[FOTO]

Publikuar më: 10:36 25-01-2019

I nxehti jashtë parashikimeve po dëmton faunën në Australi. 

Australia po përballet me motin më të nxehtë në këto 80 vitet e fundit. Temperaturat kanë arritur mbi 46 gradë celsius e si pasojë e kësaj janë gjetur qindra kafshë të ngodhura për shkak të dehidrimit dhe tharja e burimeve të ujit. Raportohet se në afërsi të qytetit Alis Springs mbi 90 kuaj të egër e miliona peshq kanë ngordhur si pasojë e temperaturave të larta.
Autoritetet i kanë bërë thirrje njerëzve që mos të dalin nga shtëpitë e tyre sepse mund të rrezikohen nga i nxehti.

kafshe_te_ngordh.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0030970573425293