INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
I dinit? Këto janë ushqimet që ju bëjnë të jetoni më gjatë

I dinit? Këto janë ushqimet që ju bëjnë të jetoni më gjatë

Publikuar më: 14:57 08-09-2019

Një lajm i mirë për vegjetarianët apo për ata që konsumojnë fruta dhe perime. Sipas një studimi të ri shkencor britanik, ata që hanë dhjetë lloje frutash dhe perimesh në ditë mund të jetojnë më gjatë. Të gjithë e dimë se frutat dhe perimet janë të mira për shëndetin. Dallimi është se në të kaluarën mjekët këshilloheshin të hanin vetëm 5 porcione në ditë.

Studiuesit në Shkollën e Shëndetit Publik në Imperial College në Londër, të udhëhequr nga Duffin On, i cili botoi studimin në gazetën Ndërkombëtare të Epidemiologjisë, treguan se nëse një e dhjeta e popullsisë do të konsumonte 10 lloj frutash apo perimesh në ditë, atëherë 7.8 milion vdekje të parakohshme do të shmangen në të gjithë botën çdo vit. Është e rëndësishme të theksohet se duhet të konsumohen perimet si spinaqi, sallata jeshile, specat e verdhë, patatet e ëmbla, brokoli, karota, lulelakra. Gjithashtu nga frutat ai që duhet të dominojë është portokalli. Të gjitha këto zvogëlojnë rrezikun e kancerit.

Rreziku kardiovaskular për sulmet në zemër është ulur veçanërisht nga mollët, dardhat, agrumet dhe marulet. Konkretisht, sipas studimit, konsumimi i 200 gramëve fruta dhe perime në ditë zvogëlon rrezikun kardiovaskular me 13% dhe kancerin me 4% mesatarisht, ndërsa 800 gram zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 28% dhe 13% për kancerin.

Hulumtimi i ri mund të mos ketë gjetur ndonjë ndryshim midis perimeve të papërpunuara dhe atyre të gatuara, por nuk është njësoj si vitaminat dhe shtesat e tjera dietike që, ndërsa përmbajnë shumë nga të njëjtat lëndë ushqyese, nuk ofrojnë të njëjtat përfitime. Kështu që në vend që të pini 5 vitamina në ditë, përpiquni të përfshini më shumë fruta dhe perime në dietën tuaj. Pini një lëng të freskët të shtrydhur gjatë mëngjesit dhe bëjeni tërshërën tuaj edhe më të shijshme me pak banane dhe disa manaferra. Shoqërojeni drekën tuaj me perime të ziera ose të pjekura, hani 1-2 fruta për pasdite dhe përfundojeni ditën tuaj me një sallatë të madhe shumëngjyrëshe.

Article Logic
Execution time: 0.0042481422424316