INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Droga psikoaktive që të shkakton varësi! Çfarë duhet të dini për kafeinën

Droga psikoaktive që të shkakton varësi! Çfarë duhet të dini për kafeinën

Publikuar më: 11:16 07-02-2019

Kafeina është një drogë psikoaktive

Në fakt është substanca psikoaktive më e përdorur në botë, sipas studimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë rreth 80 % e të rriturve në botë e përdorin.

Sipas po të njëjtës Organizatë, kafeina është një substancë e cila e fut trurin në gjendje eksitimi momentale dhe na bën të ndryshojmë humor si dhe sjellje.

Në substancat e tjera psikoaktive janë heroina, alkooli, nikotina dhe marijuana.

Kafeina e fut trurin në grackë, që të mendojë se nuk është i lodhur

Kafeina është e ngjashme me një substancë biokimike të quajtur adenosinë.

Kjo substancë, është e përgjegjshme për gjumin tonë.

Kur ju pini kafe kafeina ndërhyn në punën e kësaj substance në tru dhe ju nuk e ndjeni lodhjen./CNA.al

Article Logic
Execution time: 0.0074810981750488